Gerçek Zamanlı Pazarlama’nın Özünde Ne Var?

Gerçek zamanlı pazarlamanın adını bugünlerde sıkça duyuyoruz. Gündem Pazarlaması, Real Time Marketing gibi farklı adlarla da karşımıza çıkan bu pazarlama trendi en basit haliyle belirli güncel durumları markaların ürün ve hizmetlerine entegre etmeleri ile ortaya çıkıyor. Bugüne kadar ister büyük ister küçük ölçekli olsun çoğu marka bu pazarlama yöntemini uyguluyor.

Hiç şüphesiz gerçek zamanlı pazarlama çok büyük maliyetler gerektirmeyen, kısa sürede hedef kitleye ulaşmanın ve konuşulmanın en iyi yollarından biri.

İhtiyaca uygun ürünlerin gündeme bağlı olarak gelişen olaylar ile bağdaştırılması, bu bağdaşmaya etkili mesajların eklenmesi ve yaratıcı kurgular, hızlı planlamalar ile de hedef kitleye ulaştırılması…

Tüm bu bileşenler yaratıcılık ve akılda kalıcılık ile harmanlanınca gerçek zamanlı pazarlamanın özünü oluşturuyor.

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları seviliyor

Dünyada ve Türkiye’de başarılı örneklerine rastladığımız gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri hedef kitlesi olsun olmasın birçok kişinin dikkatini çekiyor. Hal böyle olunca birçok marka gündemdeki olayları ürün ve hizmetlerine bağlayarak seviliyor diye anlık çalışmalar hazırlamaya bu çalışmaları da sosyal medya aracılığı ile yaymaya başlıyor.

Birçok marka bu çalışmaları eline yüzüne bulaştırsa da bu yöntemin nasıl işlediğini çözenler iyi iş çıkartıyorlar. Etkili olmayacak, yüksek etkileşim getirmeyecek ve konuşulmayacaksa ‘’ herhangi bir şey yapmamanın ’’ daha iyi bir seçenek olduğunu biliyorlar. İyi iş çıkacaksa da odaklanıp zaten yaratıcı bir formda gündemi ve markayı bir araya getiriyorlar.

Müşteri tarafında ise gündemde yaşanan her olayın ‘’Gerçek Zamanlı Pazarlama’’ ile ürün ve hizmetlere bağlanabileceği algısı var. Gündemde yer eden ya da etmesi muhtemel olaylarda markası da konuşsun isteyen yüzlerce müşteri var.  Bu dönemde gelen briefler genelde şu şekilde; ‘’ Real time içerikler görmek istiyoruz, konuşulacak bir şeyler yapalım, siz çalışın biz kendi aramızda bir değerlendirelim.‘’

Alıntıdır. Demo içeriktir. Asıl Yazı: https://pazarlamaturkiye.com/gercek-zamanli-pazarlamanin-ozunde-ne-var/