Girişimcilik Fikirleri

Girişimcilere Tavsiyeler

Bir girişimci, kendine ait bir fikri olan ve bunu hayata geçirmek isteyen ya da iş kurmak isteyen kişidir. Girişimcilik için cesaret önemlidir ancak bilgi birikimine sahip olmak, doğru işi yapacağınıza emin olmak ve işe yeteri kadar sermayenizin bulunmasını da gerektirir.

Girişimci kişi;

  • Planlı hareket etmeli
  • Hangi işi yapacağına nihai kararı vermiş olmalı
  • Sermayesini oluşturmuş ya da bir yatırımcı bulmuş olmalı
  • İşin gerekli eğitimlerini almış ya da bilgi donanımı sağlam olmalıdır

Bir iş kurmak, işi büyütmek, yurt içinde sağlam bir itibar edinmek ve dış piyasaya açılmak zaman, emek ve sermaye gerektirmektedir. Doğru kararı verdiğinize emin olmadan asla herhangi bir girişimde bulunmamanız gerekir aksi takdirde, emek, sermaye ve zaman kaybı yaşamanız büyük olasılık dâhilindedir.

Kendinizi bir iş kurmaya ya da aklınızdaki projeleri hayata geçirmeye hazırsanız işinizi kurarak faaliyete geçebilirsiniz. İş kurmak için hangi sektörlerde girişimci olabilirsiniz?

İşinizle ilgili kredi desteği veren kuruluşlara da başvurduğunuzda hem maliyetlerinizi için destek bulabilir hem de eğitim desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumlar, eğitim ve kredi desteği vermektedir. KOSGEB desteği almak için girişimci sertifikası almanız ve bir proje hazırlamanız gerekiyor.

Bazı Sektörlere Göre Girişim Faaliyetleri

Beli bir sermayeniz var ancak hangi işi yapmak istediğinize karar veremediniz. Aslında gıdadan tarıma, otomotivden turizme kadar binlerce girişimcilik faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Sektörlerdeki yenilikçi ve farklı girişim modelleri uygulandığında oldukça iyi kazançta getirmektedir.

Gübre Üretimi

Tarımı geliştirmek ve doğal ürünlerin yetiştirilmesi amacıyla son zamanlarda gübre üretimine ağırlık verilmeye başlandı. Gübre yetiştirmede trendimiz ise solucan gübresi. Solucan gübresi oldukça kazandıran girişim fikirlerinden biri. Üstelik KOSGEB desteği alarak kuruluş giderleri, makine giderleri ve işletme giderleri olarak 30 bin ya da 50 Bin TL‘ye kadar kredi desteği verebiliyor.

Ayrıca sabit yatırım desteği adı altında da 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli destek alınabilir. Şirketinizi kurup, kredi desteği ve gereken ekipmanları da aldıktan sonra yapacağınız üretimle, iyi bir kazanç elde etmeniz mümkün.

Turizm Sektöründe Girişimci Olmak

Türkiye, turizm açısından cennet ülkelerden biri. Doğa turizmi, kış turizmi, eğlence turizmi, kültür turizmi ve tarih turizmi gibi turizmin pek çok alanında da girişimcilere hizmet imkânı sağlıyor.

Otel, motel ve pansiyon işletmeciliği, seyahat acentesi kurmak, yöresel gıda ürünleri üretimi yapıp satmak, yüzme havuzu işletmek, Aqua park işletmeciliği, ucuz bilet arama web sitesi açmak, kişiye özel tur rehberliği yapmak, yat gezileri düzenlemek, tekne partileri yapmak ve tarihi yerlere turlar düzenlemek gibi pek çok iş, turizm sektöründe farklı seçenekler sunmaktadır.

Ayrıca maceraperestlerin vazgeçemediği rafting turları da hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde eğlencesi olduğundan, rafting tur şirketi açabilirsiniz.

Bu fikir de yurt dışından. Bu girişimcilik ile farklı bir uygulamayı geliştirebilir ve diğer işletmelere de örnek olabilirsiniz. Diyelim ki bir otel işletiyorsunuz. Otel odalarında mini bir gardırop hazır edip, müşteriler için yeni kıyafet ve aksesuar deneyip satın alabilecekleri bir alan oluşturabilirsiniz. Ya da giyim firmanız var ise, oteller ile anlaşıp böyle bir uygulama başlatabilirsiniz. Böylece hem siz, hem otel hem de otel misafiri kazançlı çıkmış olmaktadır.

Bir iş fikri de turizm-internet bağlantılı bir hizmet. Bir internet bitesi hazırlayarak, hangi bölgede nerede kalınır, ne yenir ne içilir? Hangi restoran hem kalite hem de fiyatları bakımından daha uygun? İşte tüm bu karşılaştırmaların olduğu bir web sitesi size iyi kazandıracaktır.

İnternet, Teknoloji ve Yazılım Hizmetleri

Teknolojinin hayatımıza iyice yerleşmesi ile birlikte, internet ve yazılım sektörlerinde de farklı fikirler hayata geçirilmeye başlandı. Özellikle yapay zekâ ve kodlama programları yapmak, logo ve amblem tasarlamak, blog açmak, mobil uygulamalar geliştirerek ya da görsel tasarımlar yaparak internet, teknoloji ve yazılım hizmetlerinde siz de söz sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca yazı yazma konusunda yeteneğiniz varsa e-kitap yazarak, platformlara yükleyebilir ve kendi satışınızı kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle çocuk kitapları büyük ilgi görmekte. Neden siz de bir Harry Potter yaratmayasınız?

Teknolojiden biraz daha fazla anlıyorsanız, işletmelerin ürünlerini tanıtmak için videolar oluşturabilirsiniz. Ürün tanıtımları son zamanlarda özellikle sosyal medyada büyük ilgi gördüğünden, işletmeler video işlerini yapanlara daha çok rağbet gösteriyor.

Tasarımcılık Yapmak

Tasarımcılık son zamanların gözde ve trend mesleklerinden. Görsel sanatlara ilgi duyuyor ve tasarım konusunda yeteneğiniz varsa, bu işten iyi gelir elde etmeniz mümkün. En büyük sermayeniz bilginiz. Yani sanatınızı satarak girişimci ruhunuzu da ön plana çıkartabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız doğa ve düğün fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Bunun için bir fotoğraf stüdyosu açabilir ya da bir fotoğrafçı ile teknik cihazları kullanmak için anlaşabilirsiniz.

Kuyumculuk faaliyetleri artık insanların el sanatlarına olan ilgisinin artması ile yine seçilen meslekler arasına girmeye başladı. Özelikle bir hikâyesi, bir ruhu olan mücevherler herkesin gözdesi. Kişiye özel takı tasarımı ya da mücevher tasarımı yapabilirsiniz.

Logo ve marka tasarımları, işletmelerin kurumsal kimliğinin bir parçası.  İşletmeleri yansıtacak logo tasarımı ve marka oluşturma işleri ile oldukça iyi kazanmanız mümkün.

İç mekân ve peyzaj tasarımları alanları, girişimciler için iyi kazanç oluşturacak seçenekler arasında. Dekorasyondan ve tasarım işinden anlıyorsanız, iç mekân tasarımları, ofis tasarımları ve peyzaj çalışmaları yapmak için bir şirket kurabilirsiniz.

Küratörlük yani sanat tüccarlığı, dikkat çeken sanatsal ürünleri alıp satma işidir. yeterli finansmanınız varsa ve geniş bir kitleye ulaştığınızda, harcadığınız sermayenin kat kat fazlasını kazanabilirsiniz.

Kişisel Stilistlik yapmak; Bazı insanlar, bir kıyafetin sadece kendilerinde olmasını isterler yani onlara özel tasarım olmalıdır. Kıyafet tasarlamayı seviyorsanız ve dikiş yeteneğiniz de varsa, evinizin bir odasını atölyeye çevirerek, kişiye özel kıyafetler tasarlayıp dikerek iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için çizim araçları ve bir dikiş makinesi yeterli.

Sanatçı fotoğrafçısı olmak için iyi kalite bir fotoğraf makinesi ve bir ünlü sanatçı bulmanız yeterli. Sanatçıların özel fotoğrafçıları, sanatçıların konserleri ve özel günlerinde çektikleri fotoğrafları rötuşlayıp basına servis eden fotoğrafçılar. Her konser çekimi başına 1500–2000 TL arası ücret alan fotoğrafçılar ayda 10 konser veren sanatçıdan 15–20 bin TL gibi iyi paralar kazanıyor. Bu fiyat artışı yaz aylarında katlanarak artıyor. Hem eğlenmek hem de para kazanmak isteyen girişimciler için ideal bir iş.

Gıda ve Tarım Sektöründe Girişimcilik Faaliyetleri

Gıda sektöründe en iyi girişimcilik faaliyeti bir işletmenin bayiliğini almak. Hem daha az maliyetle bir iş kurmuş olup hem de iyi bir marka adı almış oluyorsunuz. Mantar yetiştiriciliği son zamanlarda önem kazandı. Özellikle istiridye mantar yetiştiriciliği büyük talep görüyor. 24–30 yaş arası genç çiftçilerin destekten yararlanması için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmanız gerekli. Genç Çiftçiler Projesi kapsamında girişim yaparak mantar yetiştiriciliği de dâhil olmak üzere pek çok imkândan yararlanabilirsiniz.

Gıda sektöründe bayilik almakta bir diğer girişim yöntemi. Çiğ köfteci, köfteci, dürümcü, yöresel ürünler, kahve ürünleri, tatlıcı, süt ve süt ürünleri ve kebapçı gibi pek çok sektörde bayilik alabilirsiniz. Bayilik sistemi pek çok avantajlarını da beraberinde getirmekte.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektörü de girişimcilik için ideal sektörlerden. Oto ekspertiz, oto yıkama, oto galerisi ve oto yedek parça alanlarında bir iş kurabilirsiniz. Otomotiv sektöründe bir girişimcilik örneği de mobil hizmetler. Mobil araç yıkama, araçlarını iş yoğunluğundan dolayı yıkamaya götüremeyenler için büyük kolaylık sağlıyor. Bunun için panelvan bir araç ve maliyetler için 40 Bin TL’lik bir sermaye yeterli.

İkinci el araç satışı da bir diğer pazar. Bir aracın kullanım ömrü boyunca birkaç kez satıldığını ve son zamanlarda ikinci el araçlara rağbet olduğunu da biliyoruz. Bu da iyi bir kazanç elde etmek anlamına gelmektedir. Bunun için amortisman değerlendirmesini bilmek ve araçlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Uzman Görüşü

Her insanın içinde bir girişimcilik ruhu olsa da bunu ortaya çıkarmak, yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmasına, sektörlerin gelişmesine ve istihdamın artmasına neden olur. Girişimcilere bir tavsiyemiz, gerçekten yapabilecekleri işlerde kesin karar vererek hareket etmeleri.

  • Öncelikle hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinize karar verin
  • Sermayenizi hazır edin ve ek destek gerekiyorsa bunun olanaklarını araştırın (Devlet destekleri ve melek yatırımcılar gibi)
  • Bir iş planınız daima hazır bulunsun. Bu hem kuracağınız işletme için hem de yatırımcı desteğinden yararlanmak adına önemli olacaktır
  • Faaliyet göstermek istediğiniz alanlardaki bayilik olanaklarını araştırın. Bayilikler pek çok avantaj sağlayacağından hem hazır bir iş hem de geçmişi olan bir marka adını işletmeniz taşıyacaktır.

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Yukarıda yer alan örnek iş modelleri ülkemizde hemen her dönem iş yapabilecek cazip iş modelleri arasında yer almaktadır. Lakin daha fazla öneriye ihtiyacınız var ise; Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu olan Kobi Vadisi örnek iş modellerini de incelemenizi öneriyoruz.